Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » İtalya, Booking.com Hakkında Soruşturma Başlattı
Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası, Booking'i Takibe Aldı

İtalya, Booking.com Hakkında Soruşturma Başlattı

İtalyan Rekabet Kurumu (AGCM), pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını tespit etmek amacıyla Booking.com hakkında bir soruşturma başlattı.


Kuruma göre Booking, İtalyan otellerinin online satış kanallarında fiyat belirleme özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan bir strateji uyguluyor.


Perşembe günü, AGCM yetkilileri, İtalyan Mali Polisinin yardımıyla Booking.com’un İtalya’daki ofisinde denetimler gerçekleştirdi.


Bu, Booking.com hakkında Avrupa’da açılmış ilk soruşturma değil. Şubat ayında, Booking Holdings CEO’su Glenn Fogel, İspanyol otoritelerinin benzer bir suiistimal iddiasıyla 486 milyon euro geçici para cezası kestiğini duyurmuştu.


İtalyan otorite, kendi web sitelerinde veya diğer OTA’larda sunduklarından daha düşük fiyatlar sundukları sürece ve daha yüksek komisyon oranı karşılığında katılımcı otellere Booking’in aramada daha fazla görünürlük sağladığını iddia ediyor.


AGCM böyle bir stratejinin en azından yerel pazarda online otel rezervasyon hizmetleri için etkili bir rekabetin ortaya çıkmasını engellediğini düşünüyor.

Benzer Haberler