Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Havayolları, pandemi sonrası Google’dan veri desteği alıyor

Havayolları, pandemi sonrası Google’dan veri desteği alıyor

Arama motoru Google, havayollarına tüketicilerin hangi destinasyonları aradıklarıyla ilgili veriler sağlayarak hangi hatların yeniden başlatılacağına karar vermelerine yardımcı oluyor.


Flight Demand Explorer ismi verilen ve Mart ortasında tamamlanan Google’ın yeni aracı, seyahatlerini planlamanın ilk aşamasında olan tüketicilerin eğilimleriyle ilgili verileri rapor şeklinde havayolu firmalarına sunuyor.


Lufthansa ve Air France yeni fonksiyonu kullananan ilk havayolları oldu. Google’ın uçak bileti satmak için kullandığı ‘Google Flights’ sisteminde havayolları için halihazırda performans bilgileri raporlanıyor. Yeni araç ile havayolları; kendi analizleri, Google Flights verisi ve yeni arama verileriyle üçlü bir veri analiz setine sahip olacaklar ve özellikle pandemi sonrası dönemde hangi destinasyonlara talep olduğunu ölçebilecekler.


Lufthansa Group online strateji yöneticisi Maximilian Vietmeier şunları söyledi:


“Flight Demand Explorer, mevcut uçuş pazarının net bir resmini çekebilmek için kendi iç verilerimize inanılmaz bir katkı sağladı. Dünya genelinde talebi rota düzeyinde anlamak, ilk olarak hangi hatları yeniden başlatacağımız konusunda bilinçli kararlar almamızı sağlıyor.


Air France da yeni veri setini gelir yönetimi, satış ve uçuş ağı planlaması gibi departmanlarda kendi verilerini desteklemek için kullanıyor.

Benzer Haberler