Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Google ve online seyahat acentalarının tartışması

Google ve online seyahat acentalarının tartışması

Son zamanlarda Google ve online seyahat siteleri arasında büyük boyutlara taşınacak gibi görünen bir tartışma konusu açıldı.

Peki tartışma konusu ne?

Her sektörde olduğu gibi, seyahatın dev firmaları da her ay Google reklamları için milyonlarca dolar harcama yapıyor. Fakat başka sektörlerden farklı olarak, otel ve uçak rezervasyonları genelde ileri tarihe yapılır ve pazarlamaya harcanan paranın geri dönüşü biraz zaman alır.

Covid-19 salgını henüz başlamadan, seyahat firmaları sezon için hazırlıklarını yapmış, online ve offline reklamları için çoktan bütçesini belirlemiş ve harcamaya başlamıştı.

Salgının başlamasıyla birlikte, bir yandan yeni yapılan rezervasyonlarda inanılmaz düşüş yaşandı. Diğer yandan daha önce yapılan rezervasyonlar da iptal olmaya başlayınca seyahat firmaları zor durumda kaldı.

Google’dan ne bekliyorlar?

Herhangi bir getirisi olmayan bir pazarlama harcamasıyla başbaşa kalan bu firmalar, ödemeler konusunda Google’dan erteleme ve hatta indirim bekliyorlardı. Fakat Google’dan olumlu yanıt alamadılar.

Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmıyor fakat görünen o ki, bugüne kadar GetYourGuide, Trivago, HometoGo gibi Alman lider firmalarin itiraz sesleri daha yüksek çıkıyor. Hatta faturalarını zamanında ödemeyen ama ismi gizli tutulan bir firmanın hesabının kapatıldığı ve tahsilat için ilgili kurumlara başvurulduğu da konuşuluyor.

Google online seyahat tekeli mi olmak istiyor?

Google son yıllarda seyahat sektörüne daha fazla odaklanmaya başladı. Sene başında lansmanını yaptığı seyahat platformunda uçak, otel, tatil evi, tur ve aktivite sunuluyor.

Google’ın hem seyahat firmalarından reklam alması hem de kendi sitesi aracılığıyla onlara rakip olması karmaşık bir ilişki oluştururken seyahat pazarından aldığı payın giderek artıyor olması arama motorunu eleştirilerin odağına koyuyor.

Benzer Haberler