Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Expedia Grubu 301 Milyon Dolar Zarar Açıkladı
Expedia Grubu 301 Milyon Dolar Zarar Açıkladı

Expedia Grubu 301 Milyon Dolar Zarar Açıkladı

Online seyahat firması Expedia Group, 2021 yılının ikinci çeyreğine dair finansal verilerini açıkladı.


Grup tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin üç aylık geliri geçen yılın ikinci çeyreğine göre % 273 artarak 2.1 Milyar Dolar oldu. Covid-19 krizinin gölgesinde geçen 2020 yılının ikinci çeyreğinde grubun geliri 566 Milyon Dolar idi.


Hotels.com, Trivago, Orbitz gibi diğer tanınmış seyahat markalarını da bünyesinde bulunduran Expedia Grubu 2021 yılının ikinci çeyreği için net 301 Milyon Dolar zarar açıklarken geçen yıl aynı dönemde 753 Milyon Dolar zarar etmişti.


Gruba ait sitelerde ikinci çeyrekte toplam brüt 20.8 Milyar Dolar değerinde rezervasyon yapıldı.


2021’in ikinci çeyreğinde Expedia Grubu için toplam gelirin %73’ü konaklama, %8’i reklam ve medya, %4’ü uçak bileti, %15’ini de diğer kalemler oluşturdu.

Expedia CEO’su Peter Kern şunları söyledi:


“İkinci çeyrekte, özellikle Kuzey Amerika’nın başı çektiği birçok global seyahat segmentinde sürekli iyileşme gördük. Bu güç üçüncü çeyreğe kadar devam etse de, dünya çapındaki son Covid varyantı haberleri seyahat sektöründe belirsizlik yaratmaya devam ediyor. Maalesef, seyahating tam olarak toparlanması, insanların daha fazlası aşılanana kadar inişli çıkışlı bir yol çizecek. Kendi payımıza, küresel Covid-19 aşı dağıtımını desteklemeye yardımcı olmak için UNICEF ile ortaklaşa aşı programını başlattık.”


Expedia Group’un Perşembe günü duyurduğu kampanyaya göre Expedia mobil uygulamaları aracılığıyla yapılan her satın almada, UNICEF’in global COVID-19 mücadelesine yardımcı olmak amacıyla belli bir oranda bağış gerçekleşecek.

Expedia’nın rakibi booking.com Grubu da ikinci çeyrek için zarar açıklamıştı.

Benzer Haberler