Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Expedia 577 Milyon Dolar zarar açıkladı
Expedia Grubu 301 Milyon Dolar Zarar Açıkladı

Expedia 577 Milyon Dolar zarar açıkladı

Online seyahatin devlerinden Expedia Group, Perşembe akşamı 2020 yılının ikinci çeyreğine dair finansal verilerini açıkladı.

Grup tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin üç aylık geliri geçen yılın ikinci çeyreğine göre % 82 düşerek 566 Milyon Dolar oldu. Geçen yıl grubun geliri 3,15 Milyar Dolar idi.


Covid-19 salgını nedeniyle tüm seyahat şirketleri gibi gelirlerinde büyük düşüş yaşayan Expedia Mayıs ayında otelciler ve turizm destinasyonlarına kriz sürecinde yardımcı olabilmek için 275 Milyon Dolarlık bir kaynak ayırmıştı.


Hotels.com, Trivago, Orbitz gibi diğer tanınmış seyahat markalarını da bünyesinde bulunduran Expedia Grubu 2020 yılının ikinci çeyreği için net 577 Milyon Dolar zarar açıklarken geçen sene 276 Milyon Dolar kâr etmişti.

Expedia CEO’su Peter Kern şunları söyledi:

“2020’nin ikinci çeyreği, seyahat sektörünün modern tarihte gördüğü en kötü çeyrekti ve elbette Expedia da bundan etkilendi. Ancak, Nisan ayında görülen dip noktanın ardından, Mayıs ve Haziran aylarında rezervasyonlarda istikrarlı bir toparlanma yaşarken iptaller de yavaşladı. Vaka sayılarının seyri ve seyahat kısıtlamalarının değişkenlik göstermesi nedeniyle istikrarlı bir toparlanma yaşanmayacağı anlaşılıyor.”

”Bu tür kısa vadeli değişiklikleri kontrol edemeyeceğimiz için bunun yerine şirketin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli stratejik çalışmalarımıza odaklandık. Organizasyonumuzu yeniden şekillendirip sadeleştirerek markalarımızı, verilerimizi ve platform teknolojilerimizi optimize etmeye çalışıyoruz. Şirket genelinde kayda değer şekilde verimliliği arttırmayı amaçladığımız için bu değişiklikler aynı zamanda işimizi düzene koymamıza yardımcı oluyor. Ekibimizin muazzam çabaları sayesinde, pandemiden daha güçlü çıkmak için doğru yolda olduğumuzdan eminim.”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler