Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Bu Yaz da Tatilin Rotası Akraba, Arkadaş Evi
Bu Yaz da Tatilin Rotası Akraba, Arkadaş Evi

Bu Yaz da Tatilin Rotası Akraba, Arkadaş Evi

Yaz tatili yaklaşıyor. Çocuklar yazın yapacakları tatilin hayallerini kurarken; ebeveynler, son dönemde artan fiyatlar yüzünden kara kara düşünüyor.

Milyonlarca kişi, kısa bir tatil için neredeyse tüm yıl taksit ödememek için tatili en ucuza mal etmenin yollarını arıyor.

Aralarında tatil sitelerinin de yer aldığı 500’den fazla sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com, üyelerinden bir kısmına, nasıl bir tatil planladıklarını, tatil için ne kadar bütçe ayırdıklarını sordu.

4 KİŞİLİK AİLENİN AKRABA EVİ TATİLİ BİLE 10 BİN TL

Ankete yanıt verenlerin yarısı, yaz tatili için şimdiden akraba ya da arkadaş evi için 7-10 günlük rezervasyon yaptırmış durumda.

Bu gruptakilerin tatil için ayırdıkları bütçenin kişi başı ortalaması 2500 TL. Bu paranın 750 lirasını yol masrafları oluşturuyor.

4 kişilik ailenin arkadaş, akraba evinde bile bir hafta- 10 günlük tatilinin maliyeti 10000 TL’yi buluyor.

Ankete göre, tatil için tercih edilen ikinci adres yazlıklar.

Her 10 kişiden üçü 15 gün ile 2 ay arasında kendilerine ait yazlıkta tatil yapmayı planlıyor.

Yazlıkçıların tatilde harcamayı planladıkları paranın ortalaması da kişi başı aylık 4000 TL’yi buluyor.

Yaz tatilini otel, tatil köyü ya da pansiyonlarda geçireceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 15.

Ortalama bir hafta tatil yapmayı planlayan bu kişiler, yol artı konaklama ücreti olarak yıldızlı otel ve tatil köyleri için kişi başı ortalama 7500 TL, apart otel ve pansiyonlar için ise 3000 TL bütçe ayırmış durumda.

Geri kalan yüzde 5’lik kısmın hayallerini ise 4-5 günlük yurtdışı seyahatler süslüyor.

Yurtdışı seyahatler için kişi başı 9000 TLbütçe ayrılıyor.

AKRABA/ARKADAŞ EVİNDE TATİL, OTELDE TATİLİN 9 KATI

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, anket sonuçlarının TÜİK verileri ile örtüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Akraba ya da arkadaş evi, yıllardır değişmeyen tatil mekanı . TÜİK’in geçen yıla yönelik yaptığı Hane Halkı Turizm Araştırması’nda, seyahate çıkış amaçları arasında ilk sırayı yüzde 58.8 ile ‘yakınları ziyaret’ aldı. İkinci sırada yüzde 30.2 ile ‘gezi, eğlence, tatil’, üçüncü sırada ise yüzde 5 ile ‘sağlık’ yer aldı.

Araştırmaya göre, seyahate çıkanlar 305 milyon 542 bin geceleme sayısı ile en çok ‘arkadaş veya akraba evinde’ kaldı. İkinci sırada 84 milyon 814 bin geceleme ile ‘kendi evi’ yer alırken, ‘otel’ 34 milyon 218 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

UYGUN FİYATLI TATİL İÇİN ÖNERİLER

Kayral, tatilini uygun fiyata yapmak isteyenlere de şu önerilerde bulundu:

“Erken rezervasyon her zaman önemli. Ancak, bu dönem kaçırıldıysa tatil sitelerinin son dakika fırsatları ile fırsat sitelerinin sunduğu avantajlar takip edilmeli.

Bazen bu sitelerden erken rezervasyonun bile altında fiyat bulmak mümkün.

İnternetteki karşılaştırma siteleri mutlaka kullanılmalı, yabancı tatil siteleri takip edilmeli.

Satın almalar Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılırsa kazanılacak nakit para ile tatil çok daha ucuza gelebilir.

Ulaşım çok pahalandı. 4 kişilik ailenin otobüsle seyahati en az 2500 TL, uçakta bu rakam 5000 TL’ye kadar yükseliyor. Özel araçla da en az 3-4 depo yakıtın maliyeti yine 4000-5000 TL aralığında. Bu nedenle ulaşım dahil seçenekler özellikle tercih edilmeli.

Özellikle uçakla seyahatlerde ucuz otel bulunsa dahi, uygun fiyatlı uçak bileti bulunmazsa tatilin aile bütçesine vereceği hasar ciddi olabilir.

Bu dönemde her şeyden önemlisi, yapacağınız her rezervasyonda ücretsiz iptal seçeneğinin olması.

Benzer Haberler