Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Brüksel’den Booking’e Veto. Birleşmeye İzin Verilmedi
Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası, Booking'i Takibe Aldı

Brüksel’den Booking’e Veto. Birleşmeye İzin Verilmedi

Avrupa Komisyonu, Booking.com grubunun uçak rezervasyon hizmeti sağlayan İsveç merkezli ‘Etraveli Group’u satın almasına izin vermedi.


Komisyon, ilgili satın almanın Booking’in Avrupa’daki online seyahat pazarındaki hakim konumunu daha da pekiştireceğini düşünüyor.


Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre Booking bu endişeleri gidermeye yetecek çözümler sunmadı.


Bünyesinde Booking.com, Priceline, Agoda ve KAYAK, Getaroom gibi seyahat firmalarını bulunduran Booking Holdings, Aralık 2021’de uçak rezervasyon hizmeti sağlayan İsveç merkezli ‘Etraveli Group’u yaklaşık 1,63 milyar Euro karşılığında satın almak için CVC Capital Partners (“CVC”) tarafından yönetilen fonlarla bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu.


Ancak Avrupa Birliği bu işleme yeşil ışık yakmadı. Avrupa Komisyonu, bu birleşme ile Booking’in hakim konumunun güçleneceğini, otellere yönelik pazarlık pozisyonunu daha da artıracağını neticede oteller ve muhtemelen tüketiciler için daha yüksek maliyetlerin ortaya çıkacağını öne sürerek işlemi bloke etti.


Booking, Avrupa Komisyonunun endişelerini giderecek bir kaç çözüm önerse de Komisyon, Booking tarafından sunulan çözüm yollarının rekabet kaygılarını gidermek ve işlemin adil rekabet üzerindeki zararlı etkisini önlemek için yeterli olmadığını tespit etti.


Booking Holdings CEO’su Glenn Fogel kararla ilgili şunları söyledi;


“Avrupa Komisyonu’nun kararı yalnızca yerleşik yasa ve emsallerden ayrılmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketicileri sahip oldukları seyahat seçeneklerinden de mahrum bırakıyor”


“Etraveli Grubu ile mevcut ticari ortaklığımız aracılığıyla yüksek kaliteli bir uçuş ürünü sağlama konusunda kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duyuyoruz. Bugün bu ortaklığın 2028 yılına kadar uzatıldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz ve birlikte ilerledikçe odak noktamız Müşterilere ve iş ortaklarına daha fazla değer sağlayan daha iyi, daha esnek bir tüketici seyahat deneyiminin yaratılmasına devam edeceğiz.”

Benzer Haberler