Press "Enter" to skip to content

Yurtdışından Gelenlere PCR Testi Zorunluluğu Getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tüm dünyada covid-19 vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurtdışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.


Bakan Koca, buna istinaden 28 Aralık Pazartesi gününden itibaren yurtdışından hava ile; 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmelerinin gerekeceğini açıkladı.


Sağlık Bakanlığı duyurusuna göre negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecek. Türkiye’ye girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacak. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.


Duyuruda ayrıca son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan ve Türkiye’ye gelen kişilerin hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecekleri hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacakları belirtildi.


Bu kişiler karantinanın 7. gününde yapılacak olan 2. testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklar.