Yunanistan seyahat yasağını uzattı

Yunanistan seyahat yasağını uzattı

Yunanistan, ülkemize yönelik seyahat yasaklarını 29 Temmuz 2021 tarihine kadar uzattı.

Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği, Yunanistan’ın yasakları 29 Temmuz’a kadar uzattığını duyurdu.

Zorunlu ve istisnai koşullar haricinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapmasına izin verilmiyor. Büyükelçilik zorunlu ve istisnai nedenlerle Yunanistan’a giriş yapması gerekecek vatandaşlarımızın hamili bulundukları pasaportun türünden (diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus) bağımsız olarak ve geçerli vizesi olsa dahi, Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik ve konsüler misyonlarından özel izin almaları gerektiğini hatırlattı.

Atina Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre Yunan makamlarından izin alarak Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, Yunanistan’a girişle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli koşulları da karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir.

i- www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (PLF-Yolcu Tespit Formu) doldurulması ve

ii- COVID-19 aşı sertifikası (ikinci dozdan itibaren en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir) veya

iii- Son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya

iv- Son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu veya

v- PCR/antijen test sonucu pozitif olan kişilere bulaş tespitinden 30 gün sonra verilen COVID-19 hastalık sertifikası (Bu belge veriliş tarihinden itibaren 180 gün geçerlidir) ibrazı zorunludur.

Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler kabul edilmektedir. Sözkonusu belgelerin baskısı alınarak veya AB normlarına uygun olarak dijital ortamda (örneğin; barkodlu PDF formatında) ibraz edilebilmektedir.


Benzer Haberler