Türkiye, Japon aşı pasaportunu kabul edecek

Türkiye, Japon aşı pasaportunu kabul edecek

Japonya’da hükümet Çarşamba günü Japon aşı pasaportu sahiplerinin Türkiye ile beraber Avusturya, Bulgaristan, İtalya ve Polonya’daki giriş kısıtlamalarından muaf tutulacağını duyurdu.


26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Japonya’da belediyeler Kovid-19 aşı sertifikası için başvuruları kabul etmeye başlayacak. Sertifika/pasaport sahibi yolcuların karantinaya gerek kalmadan belirli destinasyonlara seyahat etmelerine izin verilecek.


Japonya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde Türkiye, İtalya, Avusturya, Bulgaristan ve Polonya’nın bu sertifikayı kabul edeceği duyuruldu. Listenin ilerleyen günlerde genişlemesi bekleniyor.


Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre aşı sertifikası hamilleri için Japonya’ya girişlerde sınır önlemlerinde veya karantina koşullarında bir esneklik sözkonusu olmayacak ancak sadece sertifikayı kabul eden ülkelerdeki kısıtlamalardan muaf olacaklar.


Japonya nüfusunun yaklaşık %24’ü çift doz aşı ile aşılanmış durumda. Worldometer verilerine göre ülkede aktif vaka sayısı 22 Temmuz itibariyle 31.000 civarında.


Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre 2020 yılında ülkemize 19.000 Japon ziyaretçi gelirken bu sayı 2019 yılında 100.000’in üzerindeydi.

Benzer Haberler