Ana sayfa » Güncel » Sirkeci Garı, demiryolu müzesi olacak

Sirkeci Garı, demiryolu müzesi olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Sirkeci Garı’nda düzenlenen Türk Demiryolu Zirvesi tamamlandı. Dört gün boyunca tarihi Sirkeci Garı’nda ziyaretçilerini ağırlayan zirve, online platformlarda da yoğun ilgi gördü. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen zirveyi, 9.5 milyon kişi sosyal mecralarda online olarak takip etti.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvede, Türk demiryolu dünyasındaki en önemli gündem maddeleri sektörün öncü isimleri tarafından masaya yatırıldı. Zirvede konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’de var olan 164 yıllık demiryolu kültürünü oturtmaya çalışıyoruz. Zirvemiz demiryolu kültürümüzü yansıtması açısından büyük önem taşıyor. Etkinlik kapsamında Anadolu topraklarından getirip sergilediğimiz  ‘Kara Tren’ ile ‘Hızlı Tren’i bir arada görmek Türkiye’nin demiryolu alanındaki gelişimini görmek açısından önemli. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlediğimiz zirvemize katılıp fikirlerini paylaşan yerli ve yabancı tüm katılımcılarımızın fikirleri bizim için çok değerli. Buradaki fikirlerin ileride yapacağımız devrim niteliğindeki büyük yatırımlara yön vereceğini düşünüyorum” dedi. 

Sirkeci Garı demiryolu müzesi olacak

Sirkeci Garı’nın önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak müze şeklinde değerlendirileceğini aktaran Karaismailoğlu, “Sirkeci Garı ile Kazlıçeşme arasında bisiklet yolları, sosyal alanlar ve rekreasyon alanları olan bir yapı kurmayı hedefliyoruz. Sirkeci garı da ağırlıklı olarak elden geçirilerek ‘Tarihi Demiryolu Müzesi’ olarak hizmet verecek. Bununla ilgili bir çalışma hazırlıyoruz. Onun planlamasını yaptık, kısa zamanda tanıtımını da yaparız. Artık trenden inen bir yolcu, bir mikro hareketlilik aracıyla kısa mesafede ulaşmak istediği yere rahatlıkla ulaşacak. Sirkeci Garı’nda çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Benzer Haberler