Press "Enter" to skip to content

Seyahat acentaları muafiyet istiyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB, yayınladığı bildiri ile 17 Mayıs’a kadar sürecek olan ‘tam kapanma’ döneminde Seyahat Acentaları ve çalışanlarının muafiyet kapsamına alınmasını istedi.

TÜRSAB bildirisinde şöyle denildi:

”Bilindiği üzere, 29 Nisan — 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan ‘Tam Kapanma Tedbirleri’ kapsamında, çalışma muafiyet belgelerinin kişisel başvuruyla e-devlet sistemi üzerinden alınacağı duyuruldu.


Ancak İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentalarını muafiyet listesine eklemediği gibi; kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda seyahat acentalarının faaliyet alanı “muaf olmayan işler” kapsamında değerlendiriliyor.


TÜRSAB olarak daha önceleri olduğu gibi, görevi Türk turizmini yönetmek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil ilgili makamlara, seyahat acentalarının kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan ve talep eden çok sayıda başvuru yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentalarına çalışabilme olanağı sağlamalı; muafiyet listesine seyahat acentalarını da dahil etmelidir.

Aksi takdirde seyahat acentalarının telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına sebep olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır.


Tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


FİRUZ B. BAĞLIKAYA TURSAB YONETIM KURULU BAŞKANI”

Seyahat acentaları da #TuristiMağdurEtmeyin etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla sosyal medya kanallarında TÜRSAB’ın bu talebine destek oldular.