İtalya, 3 havayoluna 8.4 milyon euro ceza kesti

İtalya, 3 havayoluna 8.4 milyon euro ceza kesti

İtalyan Rekabet Kurumu (AGCM), adil bulmadığı ticari uygulamaları nedeniyle Ryanair’e 4,2 milyon Euro para cezası verdi.


Şirket, Covid 19 acil durumuyla ilgili seyahat kısıtlamaları sona erdiğinde, tüketicilere 3 Haziran 2020’den sonra iptal edilen uçak biletlerinin bedelini iade etmeyip kupon vermişti.


Kurum yakın zamanda aynı nedenlerle easyJet’e 2,8 milyon ve İspanyol düşük bütçeli havayolu Volotea’ya da 1,4 milyon Euro ceza uygulamıştı.


Kuruma göre bu üç havayolu , seyahat kısıtlamaları sona erdikten sonra iptal edilen biletler için ödenen bedeli iade etmeden kupon düzenlemeye devam ettiler.

Kurum ayrıca bu üç şirketin tüketicilere hakları hakkında yanıltıcı bilgiler verdiğini ve tüketiciyi kuponu seçmeye teşvik eden ve hatta zorlayan yöntemler uyguladıklarını belirtti.

Toplam 8,4 milyon € tutarında para cezalarının ödenmesine ek olarak Ryanair, easyJet ve Volotea, kurumun kararlarına uyum için alacakları önlemleri beyan etmek durumunda kalacaklar. Easyjet ve Ryanair karara itiraz edeceklerini duyurdular.

Benzer Haberler