İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeye aldı, uçuşlar da askıya alınıyor

İngiltere, 12 Mayıs’tan itibaren Türkiye’yi kırmızı listeye alarak Türkiye’den dönen İngiliz vatandaşlarının 10 gün karantina otellerinden birinde izolasyona tabi olacağını açıkladı.

12 Mayıs’tan itibaren Türkiye’den İngiltere’ye gelen direkt uçuşlar da askıya alınıyor.


İngiltere’de uluslararası turistik seyahat yasağı 17 Mayıs’ta kaldırılıyor ve yerine ülkelerin risk durumuna göre yeşil, turuncu yada kırmızı kategorilerde listeleneceği trafik lambası sistemi geliyor. Listeler üç haftada bir güncellenecek.


İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps bugün uluslararası seyahatin 17 Mayıs’tan itibaren güvenli bir şekilde yeniden başlayabileceğini ve insanların yeşil listedeki ülkelere gitmesine izin verileceğini duyurdu.


Türkiye, Maldivler ve Nepal, 12 Mayıs Çarşamba günü sabah 4’ten itibaren kırmızı listeye alınıyor. Bu karar ile birlikte son 10 gün içinde Türkiye’de bulunmuş veya Türkiye üzerinden geçiş yapan diğer ziyaretçilerin İngiltere’ye girişi reddedilecek.

Bu ülkelerden dönen Birleşik Krallık vatandaşları ise, ayrılış öncesi bir test, ikinci ve sekizinci günde yine PCR testleri ile beraber bir karantina otelinde 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklar.


Yeşil listedeki ülkeler Portekiz (Azorlar ve Madeira dahil); Avustralya; Yeni Zelanda; Singapur; Brunei; İzlanda; Faroe Adaları; Cebelitarık; Falkland adaları; İsrail (ve Kudüs); Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları; ve St Helena, Ascension ve Tristan da Cunha olarak belirlendi.

Açıklanan yeşil listeyle ilgili açıklama yapan IATA CEO’su Willie Walsh” Büyük hayal kırıklığı. Açıkçası yorum yapmaya değmez” şeklinde konuştu.

Kırmızı listede Türkiye’nin yanısıra Angola, Arjantin, Bangladeş, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundu, Cape Verde, Şili, Kolombiya, Demokraik Kongo, Ekvator, Etyopya, Fransız Guyanası, Guyana, Hindistan, Kenya, Lesoto, Malawi, Maldivler, Mozambik, Namibya, Nepal, Umman, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Katar, Ruanda, Seyşeller, Somali, Güney Afrika, Tanzanya, BAE, Uruguay, Venezuella, Zambiya ve Zimbabve yer alıyor.

Kırmızı ve yeşil liste haricinde bulunan diğer tüm ülkeler turuncu kategoride yer alıyorlar.

Şampiyonlar Ligi Finali ne olacak?

İngiltere Ulaştırma Bakanı Schapps, İngiltere Futbol Federasyonu’nun UEFA ile finalin oynanacağı şehri değiştirme konusunda görüşmelerde bulunduğunu, ancak bunun UEFA tarafından verilebilecek bir karar olduğunu söyledi.

“İngiltere, seyircili maçlara ev sahipliği yapma konusunda başarılı bir geçmişe sahip, bu yüzden bunu yapmaya hazırız”

Bakan Schapps “Bu yüzden buna çok açığız, ama bu neticede UEFA’nın vermesi gereken bir karar. Ancak finalde iki İngiliz kulübü olduğu düşünüldüğünde, söyleyeceklerini duymak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Benzer Haberler