Press "Enter" to skip to content

İngiltere güvenli seyahat koridorlarını askıya aldı

Birleşik Krallık’ta hükümet bu akşam Brezilya ve Güney Amerika’da tespit edilenler ve henüz tespit edilmemiş yeni koronavirüs ( COVID-19 ) türlerinin ülkede yayılmasını önlemek için acil sınır önlemleri açıkladı.


18 Ocak Pazartesi saat 04: 00’ten itibaren Birleşik Krallık’ın ‘güvenli ülkeler’ listesi (seyahat koridorları) askıya alınıyor. Yeni uygulama ile önceki 10 gün içinde İrlanda hariç herhangi bir ülkeden İngiltere’ye seyahat eden tüm uluslararası yolcuların yolculuktan önce test yaptırmaları ve varışta kendilerini 10 gün boyunca karantinaya almaları gerekiyor. İngiliz ve İrlanda vatandaşları da aynı kurallara tabi olacaklar.


Uygulama en az 15 Şubat’a kadar devam edecek.


Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ”Dünya genelinde ortaya çıkan birkaç yeni virüs mutasyonuyla birlikte artık COVID-19 ile mücadelemizde tamamen yeni bir bir safhadayız.” dedi.

İngiltere daha önce de 15 Ocak 2021 Cuma günü yerel saat 04.00’ten itibaren, son 10 günde Arjantin, Brezilya, Bolivya, Şili, Cape Verde, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Paraguay, Panama, Portekiz, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela’da bulunan veya transit yolculuk yapanlara artık Birleşik Krallık‘a giriş izni verilmeyeceğini açıklamıştı.