Press "Enter" to skip to content

IATA’da Walsh dönemi başlıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Willie Walsh’un resmi olarak birliğin Genel Müdürü rolünü üstlendiğini duyurdu. Walsh görevi Alexandre de Juniac’tan devraldı.


Walsh’un IATA’nın 8. genel müdürü olacağı, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan IATA 76. Genel Kurulu’nda kesinleşmişti. Walsh’un havayolu sektöründe 40 yıllık deneyimi bulunuyor.


Walsh, 2011’deki başlangıcından bu yana CEO olarak görev yaptıktan sonra Eylül 2020’de International Airlines Group’tan (IAG) emekli oldu. Ondan önce British Airways’in (2005-2011) CEO’su ve Aer Lingus’un (2001-2005) CEO’suydu. Birliğin İsviçre’nin Cenevre kentindeki Yönetim Ofisinde çalışacak.


Wille Walsh şunları söyledi:


“Normal zamanlarda, her yıl dört milyardan fazla yolcu havacılığa bağımlıdır ve aşıların dağıtımı, verimli hava kargosunun değerini ön plana çıkarmıştır. Havayolları güvenli, verimli ve sürdürülebilir hizmetler sunmaya kararlıdır. Amacım, IATA’nın küresel hava taşımacılığının başarısını destekleyen güçlü bir ses olmasını sağlamaktır. Çevresel olarak sürdürülebilir bir havayolu endüstrisine olan taahhütlerimizi yerine getirmek için destekçiler ve eleştirenlerle çalışacağız. ”


“Sektörümüzün ürettiği ekonomik ve sosyal faydalara güvenen hükümetlerin aynı zamanda bu faydaları sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz politikaları anlamalarını sağlamak benim işim,” dedi.