Press "Enter" to skip to content

Google’a 296 Milyon Lira ceza

Rekabet Kurulu Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda Rekabet Kurulu; Google’ın kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim olarak rakiplerine kıyasla avantaj sağlayarak ve rakip yerel arama sitelerinin Local Unit’e girişine engel olarak rakiplerin faaliyetlerinin zorlaştırılmasına ve yerel arama hizmetleri ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmeti pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği nedeniyle 296.084.899,49 TL idari para cezası verdi.

İdari para cezasının yanısıra Google’ın, 6 ay içerisinde rakip genel arama hizmetleri ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google’ın kendi hizmetlerinden dezavantajlı olmayacak koşulları sağlaması gerekiyor.