Press "Enter" to skip to content

EasyJet 1.4 Milyar Pound Kredi Aldı

Merkezi İngiltere- Luton’da bulunan düşük maliyetli havayolu EasyJet, salgın döneminde nakit pozisyonunu güçlendirmek için 1.4 milyar sterlinlik 5 yıl vadeli yeni bir kredi anlaşması yaptı.


EasyJet tarafınan yapılan basın açıklamasına göre beş yıllık kredi, bir banka konsorsiyumu tarafından verilecek ve İngiliz Hükümetine bağlı, UK Export Finance (UKEF) tarafından kısmen garanti edilecek.
Kredi sözleşmesi için herhangi bir devlet onayı gerekmezken olası temettü ödemelerine ilişkin bazı kısıtlamalar getirildi.


EasyJet CEO’su Johan Lundgren şunları söyledi:


“Bu kredi, easyJet’in borç vadelerini önemli ölçüde uzatırken mevcut likidite seviyesini artıracak. EasyJet, pandeminin başlangıcından bu yana 4,5 milyar pound’dan fazla nakit temin ederek hızlı ve kararlı adımlar attı.


“Ticari şartlarda sağlanan kredi olanağı, easyJet, birden çok banka ve UK Export Finance arasındaki yapıcı işbirliğine dayalı çalışmayı yansıtıyor.


“EasyJet eşsiz kısa mesafeli uçuş ağımız ve güvenilir markamızla müşteriler 2021’de gökyüzüne döndüğünde iyi bir pozisyonda olacak.”


Geçtiğimiz günlerde British Airways te benzer şekilde kısmen devlet garantili 2 milyar sterlinlik bir kredi temin ettiğini duyurmuştu.