Boeing 737 Max’larla ilgili 2.5 milyar dolar ödeme yapacak

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Boeing ile 737 Max’larla ilgili Federal Havacılık İdaresini (FAA) aldattığı yönündeki suçlama dosyasını kapatmak için bir anlaşma imzalandığını ve Boeing’in 2.5 Milyar Dolar’dan fazla ödeme yapacağını açıkladı.


Anlaşmaya göre Boeing, 243.6 milyon dolar para cezası ve 1.77 milyar dolar da havayollarına tazminat ödeyecek. Şirket ayrıca Lion Air ve Ethiopian Airlines kazalarında ölen 346 yolcunun mirasçıları ve yakınları için 500 milyon dolarlık bir fon oluşturacak.

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi Başsavcı Vekili David P. Burns, ”Boeing çalışanlarının, FAA’dan 737 Max uçağının çalışmasıyla ilgili önemli bilgileri gizleyerek ve aldatmacalarını örtbas etmek için çaba sarf ederek dürüst olmak yerine kâr yolunu seçtiklerini” söyledi.


Boeing 737 MAX’lar iki ölümlü uçak kazasına karışmıştı. 29 Ekim 2018’de Bir Lion Air uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra Endonezya yakınlarındaki Java Denizi’ne düştü. Gemideki 189 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.


10 Mart 2019’da, Ethiopian Airlines’ a ait bir başka 737 Max, Etiyopya, Ejere yakınlarında yine kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçaktaki 157 yolcu ve mürettebatın tamamı yaşamını yitirdi.


Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) Kasım ortasında, Boeing 737 MAX’ın ticari hizmete geri dönmesinin önünü açan izni onaylamıştı.

Benzer Haberler