Press "Enter" to skip to content

Bangladeş, Türkiye uçuş yasağını kaldırdı

Bangladeş Sivil Havacılık Otoritesi (CAAB), Cumartesi gününden itibaren uluslararası yolcu uçuşlarının bazı katı kurallarla yeniden başlatılmasını onayladı.

Bangladeş, Nisan ayı başında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir grup ülke için geçici uçuş yasağı getirmişti.


CAAB tarafından yayımlanan bildiriye göre en riskli ülkeler olarak tanımlanan A Grubu’ndaki 12 ülkeden sadece son 15 gün içinde bu ülkelere seyahat etmiş olan Bangladeşlilerin ülkeye girişine izin verilecek.


Bu ülkeler Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Kıbrıs Rum Kesimi, Gürcistan, Hindistan, İran, Moğolistan, Umman, Güney Afrika ve Tunus.


Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu B kategorisindeki 23 ülkeden gelenler masrafları yolcu tarafından karşılanmak üzere hükümet tarafından belirlenen bir otelde zorunlu 14 günlük karantinayı tamamlamaları şartıyla ülkeye giriş yapabilecekler. Bu ülkelerden gelen yolcuların ayrıca havayolundan biniş kartı almadan önce check-in sırasında otel rezervasyonu belgelerini göstermeleri gerekecek.


Bu ülkeler Türkiye, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Şili, Hırvatistan, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Irak, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Paraguay, Peru, Slovenya, İspanya, İsveç , İsviçre ve Uruguay.

Bahreyn, Kuveyt ve Katar’dan gelen yolcular ise Hükümetin belirlediği bir tesiste veya otelde üç günlük zorunlu karantina sonrası COVID testleri negatif çıkarsa 11 günlük evde karantina uygulamasına tabi olacaklar.


Diğer tüm ülkelerden gelen yolcuların varışta 14 günlük bir ev karantinasını tamamlamaları gerekecek.

Worldometer verilerine göre 169 milyon kişinin yaşadığı Bangladeş’te şu ana kadar covid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 11.500’ün üzerinde.