ATOR'dan Rus hükümetine mektup: Türkiye'yi açın

ATOR’dan Rus hükümetine mektup: Türkiye’yi açın

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, Başbakan yardımcısı Tatyana Golikova’ya gönderdiği mektupla başta Türkiye olmak üzere kitlesel turizm destinasyonlarıyla hava trafiğinin en kısa sürede yeniden başlatılması talebinde bulundu.


Birlik, mektubunda epidemiyolojik durumun kötüleşmesi ve bunun sonucunda Nisan ayında Türkiye’ye gelen turistlerin neredeyse tamamen durması, turistler ve tur operatörleri için ciddi bir darbe oldu” dedi.


ATOR, Türkiye kısıtlaması nedeniyle yaklaşık 1.3 milyon Rus turistin kendi kontrolleri dışındaki sebepler nedeniyle tatillerini gerçekleştiremediklerini ve tur operatörlerinin müşterilerine olan borçlarının 44 milyar rubleye (612 milyon $) yükseldiğini belirtti.


ATOR’ a göre, şu anda Rusya’dan 21 ülkeye turizm amaçlı seyahat etmek mümkün, ancak aslında 2019’daki seyahat tekliflerinin %10’undan daha azı artık Rus turistlere sunuluyor.

ATOR, mektubunda ayrıca seyahate kapalı ülkelerdeki salgınla ilgili verilerin, bazı açık olanlara göre daha iyi olduğunu ve Rusya’nın güneyindeki tatil beldelerinin kapasite sınırları nedeniyle alternatif olamadığını söyledi.


Birliğe göre hayatta kalmak için, ulusal seyahat endüstrisinin Rus turistleri almaya hazır olan Türkiye, Tunus, Bulgaristan, Karadağ, Hırvatistan, Kıbrıs gibi kitlesel destinasyonlara ihtiyacı var.


Kaynak: ATOR

Benzer Haberler