Press "Enter" to skip to content

2020’de turizmin kaybı 4.5 trilyon dolar

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC)’nin yıllık raporu, COVID-19 nedeniyle geçen yıl turizm sektörünün yaklaşık 4,5 trilyon dolar kayıp yaşadığını gösteriyor.


Yine aynı rapor, sektörün dünya ekonomisine katkısının 2020’de %10.4’ten %5.5’e gerilediğini ortaya koyuyor. WTTC raporuna göre turizmin hareketli olduğu ve dünyadaki tüm yeni işlerin dörtte birini yarattığı 2019’da, sektör küresel olarak % 10,6 (334 milyon) kişilik istihdama katkıda bulundu.


Ancak geçen yıl, pandemi nedeniyle turizmde 62 milyondan fazla istihdam kaybedildi ve sektörde küresel olarak sadece 272 milyon kişilik istihdam sağlandı.


WTTC CEO’su Gloria Guevara şunları söyledi:


“Risk altındaki bu kadar çok iş ve geçim kaynağını kurtardıkları için dünya çapında hükümetlerin acil desteklerine minnet duyuyoruz, onların destek paketleri olmasaydı bugünkü rakamlar çok daha kötü olacaktı.”


”Ancak, WTTC’nin yıllık Ekonomik Etki Raporu, sektörümüzün son 12 ayda katlanmak zorunda kaldığı ve irili ufaklı pek çok kişiyi ve işletmeleri gereksiz yere harap eden derin sıkıntıyı bütünüyle gözler önüne seriyor.”


”Açıkçası, son 12 ayda pek çok kişinin acı çektiği bir şeyi kimse tekrar yaşamak istemiyor. WTTC araştırması, global Seyahat ve Turizm sektörünün yaralandığını ve neredeyse 4,5 trilyon ABD doları tutarında eşi görülmemiş bir zarara maruz kaldığını gösteriyor.”