Ana sayfa » Aktüel » Ziraat Bankası Rus Mir Kartlarıyla işleme başlıyor.
Ziraat Bankası Rus Mir Kartlarıyla işleme başlıyor.

Ziraat Bankası Rus Mir Kartlarıyla işleme başlıyor.

Rus ziyaretçiler, Mir ödeme sistemi kartlarını Türkiye’deki şehirlerde ve tatil köylerinde kullanmak için artık daha fazla imkana sahipler. Ocak 2020’den bu yana, Ziraat’ın tüm ATM’leri ve terminalleri Mir kartlarına hizmet vermeye başladı. Daha önce Mira’nın kabulü sadece İşbankası ağı üzerinden yürütülüyordu.

İşbankası geçen yıl Nisan ayında ATM’lerinde ve POS terminallerinde Rus Mir kartlarınına hizmet vermeye başlamıştı.

NSPK (Mir ödeme sistemi operatörü) basın servisine göre, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Ziraat Bankası da projeye katıldı. Bu ortaklık sayesinde, Türkiye’de Rus MİR ödeme kartı kullanma imkanı, Ziraat Bankası’nın hizmet verdiği 7200 ATM’ye ve yaklaşık 500 bin ticarethane ve hizmet sektörü işletmesine genişlemiş oldu.

Böylece, Türkiye’de Mir kartların hizmet alabildiği ATM sayısı 35 kat büyüdü ve işyeri sayısı da iki kattan fazla genişledi. Ziraat Bankası, Mir kartlarının kabulünü üç ay boyunca İstanbul ve Antalya’da test etti. Ocak 2020’den bu yana banka, Akdeniz ve Ege kıyılarındaki tatil köyleri de dahil olmak üzere Türkiye genelinde Mir kartlarının hizmetini başlattı.

Ziraat Bankası ATM ve Pos terminalleri Rus Mir kartlarına hizmet vermeye başladı

Ziraat Bankası’na göre Antalya‘da 204 ATM, Dalaman’da 123, İstanbul’da yaklaşık 1200 ATM Mir kartlarını kabul ediyor.

NSPK‘ya göre, 2019’da Rus ziyaretçiler seyahat etmek için Mir kartını aktif olarak kullandılar. En yüksek harcama ortalama 11.248 ruble ile uçak biletleri için yapıldı. İkinci en yüksek harcama grubu ise , seyahat acentalarından yapılan satın alımlar idi (ortalama 10.811 ruble). Üçüncü kalem ise tatil dönemindeki hizmetler oldu (ortalama kontrol 4.391 ruble).

NSPK verilerine göre , 1 Aralık 2019 itibariyle 71.5 milyon Mir kartı mevcut. Rusya’da Federal, bölgesel ve belediye bütçelerinden yapılan resmi ödemeler için sadece MİR kartı ağı kullanılıyor.

Benzer Haberler