Ana sayfa » Aktüel » Yeme içme tesislerinde kontrollü normalleşme genelgesi

Yeme içme tesislerinde kontrollü normalleşme genelgesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan ve Bakan Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalanan bir genelge ile İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihte faaliyete geçecek olan müstakil yeme-içme tesislerinde alınması gereken önlemler açıklandı.

Kontrollü normalleşme ismiyle anılan aşamada konaklama tesislerinin ardından yeme-içme yerleri için de covid-19’a karşı alınacak tedbirler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenirken restaurant ve kafelerin ne zaman açılacağı İçisleri Bakanlığı tarafından kararlaştırılacak.


Genelgeye göre misafirlerin tesise girişinde termal kamera veya temassız aletlerle ateş ölçümü yapılacak ve yanında maske olmayan misafirler için işletme maske bulunduracak.


Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenirken her masada el antiseptiği veya kolonya bulundurulacak.


Açık büfelerde misafirlere servisin mutfak personeli tarafından yapılacağı belirtilirken misafirlerin yiyeceklere doğrudan erişimi bariyerlerle engellenecek.


Çocuklara ayrılmış olan oyun odalarının kullanılmasına izin verilmezken personelin düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılacak.


Genelgenin tam metnini okumak için tıklayın

Benzer Haberler