Ana sayfa » Aktüel » WTTC: Turizmde 50 milyon kişi işini kaybedebilir.

WTTC: Turizmde 50 milyon kişi işini kaybedebilir.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) CEO’su Gloria Guevara, koronavirüs salgınının turizm sektörü için önemli bir tehdit oluşturduğunu ve şu anda dünya genelinde 50 Milyon kişinin işini kaybetme riski olduğunu söyledi.


WTTC rakamlarına göre 2020’de global seyahatin %25 civarı azalacağını bunun da 3 aylık bir dönemi kaybetmek anlamına geleceğini söyleyen Guevara bu düşüşün personel kapasitesini %12-14 oranında düşürebileceğini açıkladı.

Guevara açıklamasının devamında şunları ekledi:

”COVID-19 salgını, bir bütün olarak sektöre, çalışanlara ve seyahat etmeye devam etmek isteyenlere karşı belirgin bir tehdit oluşturuyor. Seyahat ve Turizm bu zorluğun üstesinden gelme gücüne sahiptir ve salgın ve salgının uyandırdığı endişe ile mücadele etmek için gerekli tüm önlemleri alarak daha güçlü ve daha sağlam olarak ortaya çıkacaktır.”

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, hükümetlere sektörü korumak için aşağıdaki adımları atmaları yönünde çağrıda bulundu:


1-Mümkün olduğunca vizeleri kaldırmak veya kolaylaştırmak, ücretleri azaltmak
2-Limanlarda ve havaalanlarında bariyerlein kaldırılması.
3-Havalimanı vergisi gibi vergilerin azaltılması
4-Etkilenen şirketlere teşvikler sağlanması
5-Destinasyonları tanıtmak için bütçe ayrılması

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) global düzeyde Seyahat ve Turizm özel sektörünü temsil ediyor. Üyeleri arasında, tüm coğrafyalardan dünyanın önde gelen Seyahat ve Turizm şirketlerinin 200’den fazla CEO, Başkan ve Başkanları bulunmaktadır.

Kaynak: WTTC

Benzer Haberler