Ana sayfa » Aktüel » Turizm Konseyine göre sektörde 197,5 milyon iş risk altında

Turizm Konseyine göre sektörde 197,5 milyon iş risk altında

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) yeni araştırmasına göre, seyahat uyarıları ve karantina uygulamaları gibi global seyahatin önündeki engeller uzun süre devam ederse, sektörde 197 milyondan fazla çalışan işini kaybedebilir.


COVID-19 la ilgili alınan yerel ve global seyahat kısıtlamalarının sektöre olan etkisini bir ekonomik modellemeyle inceleyen Konsey böylesine ürkütücü bir rakama ulaştı.


Konseyin öngördüğü en kötü senaryo olan yaz sezonundan sonra kısıtlamaların kaldırıldığı durumda sektörde 197.5 milyon kişinin işini kaybetme riski beliriyor.


Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi CEO’su Gloria Guevara şunları söyledi:


“COVID-19 salgını nedeniyle yaşanan çok fazla can kaybı ve dünyadaki aileler üzerindeki yıkıcı etkisi nedeniyle çok üzgünüz. Bu korkunç virüs, global bir sosyo-ekonomik etkiye de sahip; hayatta kalmak için Seyahat ve Turizm sektörüne bağlı olan milyonlarca insanın işini tehdit ediyor.”


Turizm Konseyi daha önceki analizlerinde 100,8 milyon olarak öngördüğü olası iş kaybı sayısını yüzde 96 arttırarak neredeyse iki katına çıkardı.


Yapılan analiza göre, seyahat kısıtlamalarının daha erken kaldırılması durumunda 99.3 milyon iş korunacak.


Uzun süreli seyahat kısıtlamaları sürerse konseye göre sektörün küresel ekonomiye katkısı 5.543 milyar dolar azalacak. Bu da 2019’a göre % 62’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Kaynak: WTTC

Benzer Haberler