Ana sayfa » Aktüel » Turistler neden Türkiye’ye geliyorlar
turkey

Turistler neden Türkiye’ye geliyorlar

Zengin bir kültür, tarihi yerler ve etkileyici doğal özellikler, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı ülkemize çekiyor.
Ancak ülkeyi bu kadar çekici kılan şeyin ne olduğunu bulmak için, Kültür ve Turizm Bakanlığı, turistleri Türkiye’ye getiren sebepleri analiz eden bir rapor hazırladı.
Araştırmacılar, tatillerini daha keyifli hale getirmek için neler yapılabileceğini belirlemek için 25 ülkeden ziyaretçilerle konuştu.
2018 yılında 46 milyon kişi Türkiye’yi ziyaret etti. Hükümet 2023 hedeflerinin bir parçası olarak 75 milyon turist çekmeyi umuyor .

İşte araştırmanın sonuçları :

Ruslar
Kuzey ikliminden gelen Rus ziyaretçiler için en büyük etken Türkiye’nin kumlu, güneşli kumsalları gibi görünüyor.2018’de ülkemize 6 milyondan fazla Rus turist geldi.
İki ülke arasındaki vize düzenlemelerinin hafifletilmesinin yanı sıra, Türkiye, tatil beldelerinde Rusça konuşan personelin bulunmasını sağlayarak Rus turistleri ağırlamak için çalışıyor.

Almanlar
Alman ziyaretçiler misafirperver insanları ve gelişmiş hizmet kalitesi için Türkiye’ye geliyor.
Çoğu Alman şehrinden Türkiye’ye uçuş süresi de oldukça kısa.
Alman ziyaretçiler için önemli olan ana faktörler ; güvenlik ve tıp turizmi ile kültürel faaliyetler.İstanbul, Antalya, Muğla ve Kapadokya Almanların en sevdikleri yerler

Britanyalılar
Türkiye turizm endüstrisindeki bir diğer büyük oyuncu, çoğu Anadolu’nun güney Akdeniz kıyılarında paket tatilleri tercih eden Britanyalılar.
Ziyaret sebepleri diğerleri gibi, Türkiye’nin kültürel ve tarihi mirası ve Avrupalı rakiplerine kıyasla düşük maliyeti…
Türkiye’nin güneyindeki bölgeler ile birçok Birtanya şehri arasında direkt charter uçuşlar bulunmaktadır.

Arap ülkeleri
Alışveriş, medikal turizm ve gastronomi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Arap ülkelerinden gelen ziyaretçiler için en büyük sebepler
Birçok Arap, ortak dinî bağların yanı sıra kültürel benzerlikler nedeniyle Türkiye’yi ziyaret etmekteler
İstanbul, Bursa, Yalova, Trabzon ve Antalya gibi bölgeler Orta Doğulu turistler arasında popüler yerler.
Haziran ve eylül ayları arasındaki yaz dönemi, Arap ülkelerindeki daha sıcak iklimlerden kaçma şansı buldukları için özellikle tercih ediliyor
Arap turistler ayrıca, özellikle saç ekimi gibi işlemler açısından, Türkiye’deki sağlık hizmetleri için en büyük müşteri gruplarından biridir.
Arapların çoğu, Türkiye’yi Seyahat acentası olmadan ziyaret etmeyi seçiyor ve bu da ülkeyi tanıdıklarını gösteriyor.

Yunanlılar
2008 mali krizinin ardından, Yunanlılar tatil planlarını daha ucuz ve yakın destinasyonlarla sınırlamak isteyince Türkiye ‘nin cazibesi giderek arttı.
Eski Yunan uygarlığının mirası nedeniyle, pek çok tarihi Rum ve Roma bölgesi aslında Doğu Trakya ve Anadolu’da bulunmaktadır.
İstanbul ayrıca, Ortodoks nüfusu ve Hıristiyanlığın oluşumundaki geleneksel rolü nedeniyle, dindar Yunanlılar için de caziptir.
Yunanlıların çoğunluğu en az bir kere Türkiye’yi ziyaret etmiş.

Benzer Haberler