Ana sayfa » Aktüel » Tüm İtalya Karantina Altında
Tüm İtalya Karantina Altında

Tüm İtalya Karantina Altında

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Pazartesi günü yaptığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla seyahat kısıtlamaları ve spor etkinliklerine yasak getirilmesi de dahil olmak üzere tüm ülkede özel önlemler alınacağını duyurdu.

Önlemler başlangıçta salgından en cok etkilenen kuzeydeki Lombardiya gibi belirli bölgelere uygulanmıştı. Ancak Pazartesi akşamı, ölü sayısının 463’e çıkması üzerine, Başbakan önlemlerin ülke çapında uygulanacağını söyledi.

Bu önlemler arasında, iş toplantıları ve acil durumlar dışında tüm halka açık toplantıların yasaklanması ve seyahatlerin durdurulması yer alıyor. Başbakan Giuseppe Conte, “Bugün bizim için sorumluluk alma zamanı. Gardımızı düşüremeyiz. Herkes vatandaşların sağlığını korumak için bir şeylerden fedakarlık etmeli” dedi.

Düğün ve cenaze merasimleri 3 hafta için yasaklandı. Dini kurumlar açık kalacak. Bar ve restoranlar akşam 6’da kapanacak ve müşteriler birbirinden bir metre uzak duracak. Başbakan Conte, 60 milyon insanı etkileyecek önlemlerin ülkeyi korumak için gerekli olduğunu ve insanların artık evde kalması gerektiğini söyledi.

İş yerlerinden çalışanlarına izin vermeleri istenirken Serie A dahil tüm spor müsabakaları ertelendi. Ülke içi ve dışı seyahatlerin yanı sıra şehirler arası hareket de kısıtlanacak. Sinemalar, tiyatrolar ve spor salonlarının yanı sıra okullar ve üniversiteler de kapanıyor.

İtalya’da 97’si son 24 saat içinde olmak üzere 463 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Benzer Haberler