Ana sayfa » Aktüel » Mısır’da Türk ürünlerine boykot çağrısı
Mısır'da Türk ürünlerine boykot çağrısı

Mısır’da Türk ürünlerine boykot çağrısı

TBMM ‘de 2 Ocak’ta Libya’ya Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (GNA) yardım etmek üzere askeri birlikler gönderme kararının onaylanması Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn‘i öfkelendirdi.

Mısırlı milletvekili İsmail Nasr El-Din ve arkadaşları Pazar günü hükümeti Türk ürünlerini boykot etmeye çağırdı. Nasr El-Din, Türkiye’yi ortadoğuyu istikrarsızlaştırmakla suçladı.Boykot talebi başbakana ve ticaret bakanına gönderildi.

Kongre Partisi Cumartesi günü, Parlamento Başkanı Ali Abdel Aal’a Mısır ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmaların durdurulması gerekliliğini tartışmak üzere olağanüstü bir oturum çağrısı yaptı.

Ayrıca Kongre Partisi genel başkanı milletvekili Omar Sumaida, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasının askıya alınmasını görüşmek üzere meclise bir önerge sunduklarını söyledi. Sumaida şöyle devam etti: “Türkiye ile olan serbest ticaret anlaşmasını durdurmak yönünde bir tavır almamız gerektiğinden, Türk ürünlerini boykot etmek için bir kampanya başlattık. Ayrıca partisinin, ülkedeki parti ofislerinde Türk ürünlerini boykot etmeleri için vatandaşları eğitmeye yönelik planlar geliştirdiğini de ekledi.

Kongre partisinin parlamento sözcüsü Ahmed Helmi El-Sherif, olağanüstü toplantıda Arap ülkelerini Türk ürünlerini boykot etmek için bir kampanya başlatmaya zorlayacaklarını söyledi.Mısır’da yerel medya da dahil olmak üzere bazı üst düzey yetkililer de Türk parlamentosunun kararını eleştirdi. Ayrıca Türkiye ile ekonomik bağların koparılması çağrısında bulundular.

Ayrıca Turizm Odaları Federasyonu üyesi Naser Al-Turki, turizm şirketlerinin Kıbrıs, Yunanistan, Fas diğer Arap ülkeleri ile işbirliğine odaklanıp Türkiye ‘den uzaklaşmaya başladıklarını söyledi.El-Turki, Mısır ve Türkiye arasındaki turizm hareketinin 30.000 kişiyi geçmediğini ve çoğunun turist değil yatırımcılar ve iş adamları olduğunu açıkladı.

Türk turizminin TV şovları aracılığıyla tanıtıldığını, her yıl Türkiye’ye 2 milyon Körfez insanının seyahat ettiğini kaydetti.Tanınmış TV sunucusu Ahmed Moussa, Mısırlıları Cumartesi gecesi yaptığı TV şovunda Türk ürünlerini satın almayı bırakmaya çağırdı.Moussa, Mısır ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasının halen yürürlükte olduğunu ve Mısır pazarının Türk ürünleriyle dolu olduğunu söyledi.

Bu arada parlamentonun ekonomik ilişkiler komitesi başkanı El-Badri Deif, “Araplar birleşmeli ve tüm Türk ürünlerini boykot etmeli” dedi.”Türk ürünlerini boykot etmek,Türk cumhurbaşkanının Arap dünyasındaki askeri planlarını bozmaya yardımcı olacak.”

Wafd Partisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Mısır’daki siyasi güçler arasında Türkiye’nin Libya’ya askeri müdahalesinin Mısır’ın ulusal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dair bir fikir birliği olduğunu söyledi. Mısır’ın ulusal ve bağımsız medyasını ,Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah Al-Sisi’nin Libya Ulusal Ordusuna yardım etmeye odaklanan politikalarının arkasındaki vatandaşları harekete geçirmeye çağırdı.

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, eski Cumhurbaşkanı Mohamed Morsi’nin görevden alındığı 2013 yılından bu yana maslahatgüzar seviyesinde tutuluyor. .

Diğer genel turizm haberleri

Dışişleri’nden Irak’la ilgili seyahat uyarısı.

Michael Douglas – Catherine Zeta-Jones çifti İstanbul’a geldi.

İngiliz turistlere Türkiye ve Dubai uyarısı geldi.

Benzer Haberler