Ana sayfa » Aktüel » Kıbrıs’a gidecek Türklerden PCR testi istenecek
KKTC Kasım Ayı Turizm İstatistikleri Açıklandı

Kıbrıs’a gidecek Türklerden PCR testi istenecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resmi Gazetesi’nde yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre 1 Temmuz tarihinden itibaren adaya giriş yapacak Türk vatandaşlarından son 72 saat içinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR testi istenecek.


KKTC’de 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye giriş yapacak yolcular için geldikleri ülkenin risk durumuna göre 3 farklı uygulama yapılacak. Karara göre düşük riskli ülkeler olarak görülen Türkiye, Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan , İzlanda ve Tayvan’dan gelen yolculardan son 72 saat içinde yapılan ve sonucu Negatif olan PCR testi istenecek.


Orta riskli ülkeler olarak değerlendirilen İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan, Romanya ve Estonya’dan gelecek yolcular için hem gelmeden önce kendi ülkelerinde test yaptırmaları istenecek hem de KTTC’ye geldiklerinde tekrar PCR testi uygulanacak.


Aynı karara göre yüksek riskli ülkeler olarak tanımlanan Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya, Birleşik Krallık, İran, ltalya, İspanya ve Fransa’dan gelecek yolcular ise KKTC’ye gelmeden önce PCR testi yapmaları ayni zamanda, ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kaydıyla 14 gün karantina koşullarına uymaları gerekiyor.

Bu ülkeler dışında kalan ülkelerden gelecek yolcular için koşulları KKTC Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

Benzer Haberler