Ana sayfa » Aktüel » İran’da turizm ve havacılık sektörlerinin zararı 400 Milyon Dolar
İran omicron nedeniyle kara sınır kapılarını kapattı

İran’da turizm ve havacılık sektörlerinin zararı 400 Milyon Dolar

İran Kültür Mirası Bakanlığı’dan bir yetkili , Covid-19 salgınının üç ay içinde ülkenin turizm sektörüne 200 milyon dolarlık zarar vereceğini söyledi.

Bakanlığın turizmden sorumlu yardımcısı Vali Taymuri, 28 Mart’ta hükümetin otellere sigorta ve diğer kamu hizmetleriyle ilgili faturalarını iptal ederek yardım etmeye çalıştığını ancak işten çıkarmaları önleyemeyeceğini açıkladı. Turizm sektöründe kaç işçinin işini kaybettiği ise netleşmiş değil.

Yaptırımlar nedeniyle İran’a batı ülkelerinden gelen turist hareketi salgından önce zaten sınırlı olmasına rağmen, son yıllarda birçok kişi ve özellikle de komşu ülkelerden gelenler dini amaçlarla İran’ı ziyaret ediyordu.

Ülkeye 21 Mart 2018 ile 20 Mart 2019 arası yüzde 93’ü bölge ülkelerinden, çoğunluğu Irak ve Afganistan’dan 7.8 milyon turist gelmişti.

İran Havayolları Birliği sözcüsü koronavirüs krizinin Nisan ayı başına kadar İran’ın havayolu sektörüne verdiği zararın 200 milyon dolar olacağını açıkladı. Sözcü, iç hat uçuşlarının yüzde 90 oranında azaldığını ve üç havayolu şirketinin uçuşlarını tamamen durdurduğunu ekledi.

Worldometer verilerine göre İran’da tespit edilen koronavirüs vakası 35.408, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2.517. Ülke ölü sayıları açısından İtalya, İspanya ve Çin’in ardından dünyada 4. sırada geliyor.

Benzer Haberler