Ana sayfa » Aktüel » Efsanevi cruise gemisi ömrünün sonunda İzmir’e demirledi

Efsanevi cruise gemisi ömrünün sonunda İzmir’e demirledi

Carnival Cruise Line şirketince 30 yıl kullanılan ve Fantasy sınıfının ilk örneği olan Carnival Fantasy isimli kruvaziyer gemisi hizmet ömrünü tamamlayarak hurdaya çıkmak için İzmir Aliağa’ya geldi. Gemi 14 gün süren transtatlantik yolculuğuna Karayip’teki Curaçao’dan başlamıştı.


Gemi şimdi Aliağa sahilinde demirlemiş durumda ve yakında gemi söküm tesisine alınacak.

Carnival Cruise filosunun geniş güverteli efsanevi gemisi yavaş yavaş parçalanacak ve metal kısımları satılacak. Gemideki tüm değerli ekipman Curaçao’da zaten sökülmüştü.


Aynı şirketin bir başka gemisi Carnival Inspiration da aynı kaderi paylaşmak için şu an Akdeniz’de İspanya’nın güneyinde seyir halinde. Yakında o da Aliağa’ya gelecek ve muhtemelen iki gemi aynı anda tesise alınacak.


Carnival Cruise Line geçen Perşembe günü iki geminin satıldığını duyurmuştu. Carnival Fantasy’nin filodaki en eski gemi olduğu için hurdaya çıkarılması sürpriz değil . Gemi zaten covid-19 krizinden önce de aracı kurumlarda bulunuyordu. Carnival Fantasy 1990 yılında hizmete girdi. Geminin 70 bin 367 ton brüt ağırlığı ve yaklaşık 2.000 kişilik kapasitesi vardı.

1990’da Carnival Fantasy hizmete girdiğinde odalarında o dönem çok popüler olan video oynatıcı vardı. Geminin vaftiz annesi inşasının yapıldığı Finlandiya’da dönemin Devlet Başkanı olan Mauno Koivisto’nın eşi Tellervo Koivisto idi.

Gemiyle ilgili bir anısını paylaşan Misafir Operasyonları yöneticisi Shahnaz Kashanipour şunları söyledi:

”Finlandiya’daki tersanede Carnival Fantasy’ye bindiğimde büyülenmiştim – “Vay be, bu şey gerçekten yüzecek mi?” diye düşündüm. Tersaneden ayrıldığımızda seyir için buz kırıcılara ihtiyaç duyuldu ve Miami’ye gerçekten zor bir yolculuk gerçekleştirdik. Kaptan Gavino’nun bana birkaç gün ofisle iletişim kuramadığımızı söylediğini hatırlıyorum ve sonunda bağlandığımızda “Neredesiniz?” diye sordular. O günlerde sadece telsiz odamız vardı. Çok fazla anım var. O benim için çok özel bir gemi ve 30 yıldan fazla bir süre Carnival’da kalmamın nedeniydi.”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler