Ana sayfa » Aktüel » Almanya ile kritik görüşme yarın

Almanya ile kritik görüşme yarın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Alman yetkilileriyle görüşmek için Berlin’e gidiyorlar.


Türk heyetinde Dışişleri ve Turizm Bakanları ve beraberindekiler dışında Sağlık Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer de yer alacak. Görüşmelerin ana gündem maddesi turizm. Avrupa Birliği’nin dün yayınladığı seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine Türkiye’yi dahil etmemesi turizmciler için hayal kırıklığı yaratmıştı. Türk heyetinin önceliği yılda yaklaşık 5 milyon turistin geldiği ve 2,5 milyon gurbetçinin yaşadığı Almanya’nın Türkiye’yle ilgili seyahat kısıtlamalarını kaldırması.


Almanya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı 1 Temmuz itibariyle başlarken kovid-19 kriziyle mücadelede işbirliğinin yanısıra, ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi ile güncel bölgesel ve uluslararası konular da görüşülecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde Şansölye Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede; Kovid-19’la mücadelede iş birliği konuları, ikili ilişkiler ile Libya ve Suriye başta olmak üzere bölgesel meselelere ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.

Benzer Haberler