Ana sayfa » Aktüel » AB Ülkeleri, 591 milyon Aşı Sertifikası Verdiler

AB Ülkeleri, 591 milyon Aşı Sertifikası Verdiler

Avrupa Komisyonu’na sunulan rapora göre AB ülkeleri bugüne kadar vatandaşlarına 591 milyondan fazla AB Dijital COVID Sertifikası verdiler.

Rapora göre şu ana kadar 27 AB Üyesi ülke, 3 Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkesi, İsviçre ve diğer 12 ülke ile beraber 43 ülke AB’nin dijital sistemine bağlandı.


AB sistemine katılmakla ilgilenen 60 üçüncü ülke Komisyon’a başvuru yaparken, halihazırda bağlı olanların dışında, 28 ülke ile daha teknik görüşmeler devam ediyor.


Avrupa Parlamentosu’nun anketine göre , ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi (%65) , AB Dijital COVID Sertifikasının COVID-19 salgını sırasında Avrupa’da serbest seyahat için en güvenli yol olduğu konusunda hemfikir.


Ayrıca 20 AB Üye Devleti , AB Dijital COVID Sertifikasını büyük etkinliklere, restoranlara, sinemalara ve müzelere erişim gibi yerel amaçlar için de kullanıyor.


Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders konuyla ilgili şunları söyledi:


“AB Dijital COVID Sertifika sistemi, pandemi sırasında olumsuz ekonomik etkilerin azaltılmasına yardımcı oldu. Gezginlere AB içinde güvenli bir şekilde seyahat etme güveni verdi ve bu yaz seyahati hızlandırdı. Avrupa, kriz zamanlarında hızlı ve başarılı bir şekilde yenilikçi, mahremiyete saygılı bir global standart belirledi ve dünyadaki birçok ülke sisteme katılmakla ilgileniyor.”

AB, Türkiye‘yi de 20 Ağustos itibariyle sisteme dahil etmişti.

Benzer Haberler