Ana sayfa » Aktüel » A.B.D’de uluslararası seyahatlerle ilgili genel uyarı kaldırıldı
ABD'ye seyahat eden 18 yaş altı çocuklar aşı kuralından muaf olacaklar

A.B.D’de uluslararası seyahatlerle ilgili genel uyarı kaldırıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde hükümetin uluslararası seyahatle ilgili genel uyarısı kaldırılırken yerine ülke bazlı tavsiyeler getirildi.

A.B.D Dışişleri Bakanlığı, 19 Mart’ta açıklanan ve Covid-19 nedeniyle ABD vatandaşlarına tüm uluslararası seyahatlerden kaçınmalarını söyleyen genel uyarıyı kaldırıp yerine ülke bazlı 4 kategorili bir modeli getiriyor.


Yapılan açıklamada “Sağlık ve güvenlik koşullarının bazı ülkelerde iyileşip diğerlerinde potansiyel olarak kötüleşmesiyle birlikte, Bakanlık yolcuların seyahatlerinde bilinçli kararlar verebilmesi için daha önce uygulanan ülke bazlı seyahat tavsiyesi modeline geri dönüyor” denildi.


Modele göre ülkeler risk durumuna göre 4 kategoriye ayrılıyor ve en riskli görünen grup 4. seviyede yer alırken en güvenli grup 1. seviyede listeleniyor.


Covid-19 ile ilgili olarak 4. Seviye (Seyahat Etmeyin) uyarısı olan ülkeler arasında Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar, Suudi Arabistan, Peru, Çin ve Rusya yer alıyor. Listeye göre Makao 1. seviye ve güvenli bir destinasyon olarak gösterilirken Türkiye Çoğu Avrupa ülkesi ile birlikte 3. kategoride ( Seyahati tekrar düşünün) yer alıyor.

Benzer Haberler