Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » TUI zarar açıkladı, 8.000 iş kaybı olacak
TUI, 1.8 Milyar Euroluk Sermaye Artışına Gidiyor

TUI zarar açıkladı, 8.000 iş kaybı olacak

Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinden TUI Group bugün 3 aylık ve 6 aylık finansal verilerini kamuoyuyla paylaştı.


Açıklamaya göre TUI’nin Ocak-Şubat ve Mart ayı için geliri geçen sene aynı döneme göre %10 düşerek 2,79 Milyar Euro olarak gerçekleşti. Grup bu dönemde 740,5 Milyon Euro zarar açıklarken geçen yılki zararı 177 Milyon Euro idi.


TUI’nin performansı Şubat ayına kadar iyi olsa da, Marttan itibaren kendini gösteren seyahat yasakları ile grubun operasyonları durma noktasına gelmişti.


Şirket, maliyet önlemleri kapsamında önümüzdeki dönem iş gücünde %30’luk bir tasarruf planladığını ve kararın yaklaşık 8.000 çalışanı ilgilendireceğini duyurdu. TUI’nin 31 Mart itibariyle 53.525 çalışanı bulunuyor.


TUI CEO’su Fritz Joussen, Avrupa’da yaz tatilinin açık kurallarla beraber kademeli olarak yeniden başlatılabileceğini belirtirken, TUI olarak misafirlerin sağlığı için kapsamlı önlemler aldıklarını söyledi. CEO’ya göre tatil talebi hala yüksek ve sezon geç açılmış olsa da daha uzun sürebilir. Joussen ayrıca grubun bu dönemde dijitalleşmeye odaklandığını belirtti.

TUI, Alman devletinden 1,8 Milyar Euro’luk bir kredi almıştı. Grubun 10 Mayıs itibariyle 2,1 Milyar Euro’luk bir likit kaynağı mevcut.Kaynak: TUI Group

Benzer Haberler