Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » Seyahat acentaları sosyal medyada destek arıyorlar

Seyahat acentaları sosyal medyada destek arıyorlar

Covid-19 krizi nedeniyle zor günler geçiren ve yetkililere seslerini duyurmak isteyen seyahat acentaları sosyal medyada örgütlenerek acentalara destek olunmasını istediler.


‘Seyahat Acentaları Dayanışma Platformu’ ismi altında birleşen seyahat acentaları, kriz nedeniyle yaşadıkları zorlukları ve destek beklentilerini dile getirirken kampanyalarını #SeyahatAcentalarınaDestekOl etiketi altında yürütüyorlar.


Platform üyesi acentalar, beklentilerini 9 madde halinde özetleyerek Cumhurbaşkanı ile diğer yetkililere yine sosyal medya üzerinden ilettiler. İşte platformun yayınladıkları basın bildirisinde listeledikleri o beklentiler:

”1. Turizm sektörüne 1 yıl geri ödemesiz 36 aylık KGF destekli ciro ile doğru orantılı kredi olanağının sağlanması.

2. 2020 yılının SGK ve Stopaj ödemelerinden muaf tutularak bu yıla özel kredi taleplerinde sicil affının getirilmesi ve kriter olarak istenmemesi.

3. Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasının, turizm işletmecileri için 3 ay daha uzatılması

4. Uçak bileti satan Seyahat acentalarının geçmiş dönemden günümüze devam etmekte olan servis ücreti bedelinin günümüz koşullarına göre güncellenmesi, Tüm havayollarının internet satış kanallarıyla fiyatların eşitlenmesi ve Havayolları tarafından uygulanan tüm kampanyalardan Seyahat Acentalarının da faydalanmasının sağlanması.

5. Başta İstanbul Yeni Havalimanı yolunda olmak üzere çok geç gönderilmiş olan EDS cezalarının, 31 Aralık 2019 tarihine kadar kesilmiş olan Turizm taşımacılarına ait araç statüsününde göz önüne alınarak iptalinin sağlanması.

6. Seyahat acentalarına yeterli alana sahip olması kaydı ile home office hakkının sürekli tanınmasının sağlanması. Home ofis hakkının yanı sıra aynı ofiste birkaç acentanın faaliyetinin birlikte sürdürebilmesine olanak tanınması.

7. Seyahat acentalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan belgenin transfer hizmetlerinde yeterli olmasının sağlanması. Özmal araçlarla herhangi bir belgeye ihtiyaç olmadan (D-2 ve yol belgesi gibi) çalışma imkanı sağlanması.

8. İstanbul Yeni Havalimanında acentaların kendi misafirlerini İGA ‘ya hiçbir ücret ödemeden kendi personeliyle(tüm evraklar eksiksiz olmak kaydı ile) karşılama yapabilmesinin sağlanması.

9. 1 – 3 Kasım 2017 tarihinde Ankara da yapılan 3.Turizm Şurasında 13 komisyonun Bakanlık nezdinde hazırladığı raporun kanunlaşması.”

Benzer Haberler