Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » Almanya, TUI’deki Hisse Satışına İlişkin Soruşturma Başlattı
TUI, 1.8 Milyar Euroluk Sermaye Artışına Gidiyor

Almanya, TUI’deki Hisse Satışına İlişkin Soruşturma Başlattı

Almanya, Rus Oligark Alexey Mordashov’un TUI’deki hisselerinin % 29,9’luk kısmını devrettiği Ondero Limited’in, Mordashov’un eşi Marina Mordashova’ya ait olduğunun anlaşılmasının üzerine işlemle ilgili soruşturma başlattı.


TUI Grubu tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre Almanya Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, işlemin uygunluğu konusunda Ondero Limited’e karşı Dış Ticaret ve Ödemeler Yasası kapsamında bir soruşturma prosedürü başlattı.


Avrupa Birliği’nin, savaştan önce TUI’nin %34’lük hissesine sahip olan Rus milyarder Alexey Mordashov’u yaptırım listesine eklemesinin ardından Mordashov TUI AG’deki hisselerinin %4,1’ini yine kendisine ait olan Severgroup’a devretmişti.


Mordashov, kalan % 29.9’luk hissenin sahibi Unifirm isimli şirketi de Ondero Limited’e satmıştı. Rus milyarderin eşi, Marina Mordashova’nın Ondero Limited’in hakim ortağı olduğu anlaşılınca yetkililer soruşturma başlattı.


Yapılan açıklamaya göre soruşturma tamamlanana kadar hisse satışı işlemi askıya alındı ve Unifirm Limited’e ait oy hakları kullanılamayacak.

Benzer Haberler