Ana sayfa » Oteller » Yurtdışı Havayolu ve Konaklama Harcamalarına Taksit Yapılamayacak
Yurtdışı Havayolu ve Konaklama Harcamalarına Taksit Yapılamayacak

Yurtdışı Havayolu ve Konaklama Harcamalarına Taksit Yapılamayacak

BDDK’nın yeni aldığı karara göre, havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalara taksit yapılamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme yapılmaması yönünde yeni bir karar alındığını açıkladı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi;

”Finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılacak koordineli adımlar kapsamında 31 Temmuz 2023 tarihinde Kurumumuz internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulduğu üzere, sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmiştir.


Ayrıca, kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verilmiştir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Benzer Haberler