Ana sayfa » Oteller » Wyndham grubu da Çin’de 1000 otelini kapattı.
Wynhdam grubu da Çin'deki 1000 otelini kapattı.

Wyndham grubu da Çin’de 1000 otelini kapattı.

Wyndham Hotels & Resorts, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de yaklaşık 1.000 oteli kapattı. Grubun CFO’su Michele Allen, Perşembe günü bu kararın grubun 2020 vergi öncesi kârına 8 – 12 milyon dolar arasında negatif etki edeceğini söyledi.

Çin pazarının Wyndham’ın vergi öncesindeki kârındaki payı yaklaşık % 2 olarak öngörülüyor. Allen, “Bugün bildiğimiz şey, Çin’deki otellerimizin yaklaşık % 70’inin kapalı kalacağı ve genel doluluk oranımızın yaklaşık % 75 azalacağıdır.

Ayrıca Güneydoğu Asya’daki, özellikle Kore, Singapur ve Tayland’daki otellerimizde doluluk oranlarmızın düştüğünü görüyoruz. Doluluk oranlarının kendine gelmesinin 3 ila 6 ay süreceğini göz önünde bulundurursak pazarın yılın büyük çoğunluğunda durgun kalacağını varsayıyoruz” dedi.

Korona virüsünün hayalet şehre döndürdüğü Wuhan şehri

Allen, ayrıca durgunluğun Wyndham için bu yıl küresel RevPAR büyümesinde % 2 – 4 ‘lük bir düşüşe neden olacağı tahmininde bulundu. Wyndham, dördüncü çeyrek için RevPAR’ın (müsait oda başı günlük gelir) global bazda % 2, ABD içinde ise zorlu pazar koşulları nedeniyle % 3 düştüğünü beyan etti.

Allen, “ABD’de sektör genelinde arz, hem ekonomide hem de orta ölçekli segmentlerde talebi aştı ve bu da doluluk oranını olumsuz etkiledi.” Dedi. “Portföyümüzün büyük bir bölümünü yerleştirdiğimiz eyaletler arası banliyöler, petrol ve gaz istasyonları, hem fiyat hem de doluluk açısından özellikle zorlandı.” diye ekledi.

Wyndham’ın 2019 son çeyreği için net geliri yaklaşık % 48 artarak 64 milyon $ ‘a yükselirken yıl bazında net gelir % 3 düşüşle 157 milyon $ ‘a geriledi.

Geçtiğimiz günlerde Hilton grubu da Çin’deki 150 otelini kapattığını duyurmuştu.

Benzer Haberler