Press "Enter" to skip to content

Turizm Bakanlığı’ndan kapalı oteller için yeni genelge

Kültür ve Turizm Bakanlığı covid-19 nedeniyle faaliyetlerine ara veren veya sezonu açmayan konaklama tesisleriyle ilgili yeni bir genelge yayımladı.


Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla yayımlanan 2 Aralık tarihli yeni genelgeye göre Covid-19 la ilgili önlemler neticesinde sezonu açmayan veya faaliyetine ara veren otellerin 1 Haziran 2021 tarihine kadar olan müşteri rezervasyonlarını iptal etmeleri durumunda 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nda belirtilen cezai müeyyidenin uygulanmayacağı açıklandı.


Konuyla ilgili 19 Mayıs’ta yayımlanan önceki genelgede tarih 31 Aralık olarak belirtilmişti. Böylelikle süre yaklaşık 5 ay uzatılmış oldu.

2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’na göre:

*Müşteriye taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya eksik verilmesi halinde sekiz bin beş yüz Türk lirası idari para cezası.


*Konaklama tesislerinde, işletme tarafından taahhüt edilmesine rağmen müşterinin konaklatılmaması veya bu hizmetin yakın çevrede aynı konum, tür ve sınıfta bir işletmede verilmesinin sağlanmaması hallerinde hizmetin sağlanamadığı her bir oda için sekiz bin beş yüz Türk lirası idari para cezası uygulanır.