Ana sayfa » Oteller » Lübnan otelleri zor durumda !
Lübnan otelleri zor durumda !

Lübnan otelleri zor durumda !

Ülkede devam eden protestolar sebebiyle Noel ve Yeni Yıl için turist çekemeyen Lübnan ‘da oteller zor durumda kaldı.


Başkent Beyrut ve diğer bölgelerdeki otellerin çoğu masrafları azaltmak için bazı katlarını kapatırken, diğerleri çalışanların ücretlerini düşürmeye karar verdi.
Hamra’daki Cavalier Hotel’de ön büro yöneticisi olan Riad Breich,protestoların çok sayıda turistin böyle önemli bir sezonda rezervasyonlarını iptal etmesine sebep olduğunu söyledi.
Breich, “Protestoların başında yüzde 100 rezervasyon oranımız vardı, ancak insanlar ülkedeki istikrarsız durum korkusuyla iptal etmeye başladı.” dedi.
Oteldeki doluluk oranının düşük fiyatlara rağmen yüzde 30 olduğunu belirtti.
Lübnan, iki aydan beri iktidara karşı yapılan ülke çapında protesto gösterilerine tanıklık ediyor ve bu da Ekim ayı sonunda Başbakan Saad Hariri’nin istifasına yol açtı.
Yakın zamanda yeni bir başbakan atandı ve ülkeye olan güveni yeniden kazanmak ve işletmelerin tekrar normal şekilde faaliyet göstermesini sağlamak için birkaç gün içinde yeni bir hükümet kurulması bekleniyor.
Ancak, protestolar hala kapatılan sokaklar ve çatışmalarla devam ediyor.Breich, “Güvenlik durumu sektörü çok etkiledi.” Dedi.
İşlerdeki düşüş, otel yönetimini çalışanların maaşlarını yüzde 33 ila yüzde 50 oranında azaltmaya zorladı.
Bölgenin her yerinden insanların kayak yapmak ve çok çeşitli aktivitelerin tadını çıkarabilecekleri bir yer olduğu için seçtikleri Lübnan turizm sektörü için Noel ve yeni yıl ,yılın en önemli dönemi.
Ancak Lübnan’daki Otel Sahipleri Sendikası başkanı Pierre Ashkar, bu yılın önceki yıllardan farklı olduğunu doğruladı.Beyrut’taki Monroe Hotel’in ve Brummana’daki Printania Hotel’in sahibi Ashkar, “Neredeyse hiç müşterimiz,” dedi.
Ashkar, Lübnan’a gelenler sadece, ülkedeki bankalarla ilgili sorunları çözmek için iş amaçlı gelmek zorunda kalanlar dedi.”Durum düzelmezse, Lübnan’daki birçok otelin kapanmasını bekliyorum.”
Lübnan’daki kötüleşen durum, Lübnan’ın ulusal havayolu olan Middle East Airlines’ın, insanları Lübnan’ı ziyaret etmeye teşvik etmek için bilet fiyatlarını yüzde 30 oranında indirmesine sebep oldu.
Bu arada, Lübnan Turizm Bakanı Avedis Guidanian, ülkedeki turizm faaliyetini eski haline getirmek amacıyla restoran, otel, mobilyalı daire ve araç kiralama şirketlerinden fiyatlarını düşürmelerini isteyen bir girişim başlattı.

Benzer Haberler