Ana sayfa » Ortadoğu » Suudi Arabistan Ayda 2 milyon Aşılı Umreci Kabul Edecek
Suudi Arabistan, Türk Hacılar için Aşı Zorunluluğunu Kaldırdı

Suudi Arabistan Ayda 2 milyon Aşılı Umreci Kabul Edecek

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 9 Ağustos itibariyle ülke dışından umre taleplerini almaya başlayacağını duyurdu.


Bakanlık, kapasiteyi kademeli olarak ülke içinden ve dışından toplam ayda 2 milyon kişiye ulaşacak şekilde artıracağını söyledi.


Ülke dışından gelenlerin Suudi otoritelerce onaylanmış bir aşıyla aşılandıklarını belgelendirmeleri gerekecek. Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfattah bin Sulaiman Mashat, Bakanlığın umreye ziyaretçi gönderecek ülkeler ve ziyaretçi sayılarının periyodik olarak belirlenmesi için çalıştığını söyledi.


Bakanlık ayrıca umre ziyaretçilerini taşıyan otobüsteki yolcu sayısının otobüs kapasitesinin %50’sini geçmeyeceğini duyurdu.


Suudi Arabistan uzun süredir Türkiye, BAE, Libya, Suriye, Lübnan, Yemen, İran, Etiyopya, Somali, Afganistan gibi müslümanların yaşadığı ülkeleri seyahatin yasak olduğu kırmızı listede tutuyor.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Suudi Arabistan’ın Türkiye’den umreci kabul etmeyeceğini söyledi. Diyanet’in açıklamasında şöyle denildi:

”Ancak şu an için Türkiye, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan, İran, Hindistan, Mısır, Lübnan’ın da bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyecek, bu listeler ilerleyen günlerde belli periyotlarla güncellenecektir.”

Benzer Haberler