Ana sayfa » Ortadoğu » Qatar Airways filosundaki 13 adet A350’yi yere indirdi
Airbus, Qatar Airways'in 50 uçaklık siparişini iptal etti

Qatar Airways filosundaki 13 adet A350’yi yere indirdi

Qatar Airways, filosundaki 13 adet Airbus A350’yi ‘boya altındaki gövde yüzeyinin hızla deforme olması’ nedeniyle yere indirdiğini duyurdu.


Havayolu ayrıca sorun çözülene kadar Airbus’tan daha fazla A350 teslim almayacağını ve 13 uçağın “temel neden tespit edilene ve altta yatan durumu kalıcı olarak düzeltmek için tatmin edici bir çözüm sunulana kadar” yerde kalacağını söyledi.

Sorun, Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nın renklerine boyanmak üzere dört yaşındaki bir A350’nin üzerindeki boyanın sökülmesiyle ortaya çıkmıştı.


Qatar Airways, A350’lerin hizmetten çekilmesi nedeniyle oluşacak açığı kapatmak için A330 filosunu hizmete almaya çalışıyor ve başka çözümler de arıyor.


Qatar Airways Group CEO’su Akbar Al Baker şunları söyledi:


“Bu son gelişmeyle, Airbus’ın bu konuya gereken özeni göstermesini içtenlikle bekliyoruz. Qatar Airways, müşterilerine mümkün olan en yüksek güvenlik standardını ve hak ettikleri en iyi seyahat deneyimini sunmaya devam eden uçaklar dışında hiçbir şeyi kabul etmeyecektir. Qatar Airways, Airbus’ın daha fazla A350 uçağı teslim almadan önce temel nedeni belirlemesini ve altta yatan durumu Qatar Airways ve düzenleyicimizi tatmin edecek şekilde kalıcı olarak düzeltmesini bekliyor.”

Benzer Haberler