Ana sayfa » Ortadoğu » İsrail aşılı turistlere sınırlarını açıyor
İsrail'den Türkiye'deki İsraillilere Yönelik Seyahat Uyarısı

İsrail aşılı turistlere sınırlarını açıyor

İsrail, pandeminin başlamasından bu yana ilk kez sınırlarını turizme açıyor.


İsrail Hükümeti, 1 Kasım’dan itibaren aşılı veya hastalığı atlatmış turistlerin İsrail’e girişine izin vermeye başlıyor.


Mayıs ayından bu yana İsrail, resmi izin almaları koşuluyla, yalnızca aşılanmış veya yakın zamanda bir koronavirüs enfeksiyonundan iyileşen İsraillilerin yakın akrabalarının girişine izin veriyordu.


Ancak, yalnızca yüksek vaka sayıları nedeniyle kırmızı olarak tanımlanmayan ülkelerden gelen turistlerin girmesine izin verilecek.


Pfizer/Bieontech aşısı için 2. doz veya hatırlatma dozunun üzerinden minimum 7, maksimum 180 gün geçenler ile Moderna, Astrazeneca, Johnson & Johnson (bir doz), Sinovac ve Sinopharm için minimum 14 maksimum 180 gün geçmiş olanlar İsrail’e kabul edilecek.


Uzun süre Türkiye’yi kırmızı listede tutan İsrail, 4 Ekim itibariyle Türkiye’yi turuncu listeye almıştı. Ancak hala İsrail Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde Türkiye için ”Ülkede enfeksiyon oranı çok yüksek ve kısa süre içinde kırmızı listeye alınabilir.” uyarısı yer alıyor.


Worldometer verilerine göre 21 Ekim itibariyle İsrail’de yaklaşık 15.000 aktif koronavirüs vakası mevcut. Ülke nüfusunun yaklaşık %62’si tam doz aşı ile aşılanmış durumda.

Benzer Haberler