Ana sayfa » Ortadoğu » İran omicron nedeniyle kara sınır kapılarını kapattı
İran omicron nedeniyle kara sınır kapılarını kapattı

İran omicron nedeniyle kara sınır kapılarını kapattı

İran Gümrük Dairesi sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin Omicron varyantının yayılmasını engellemek amacıyla komşu ülkelerle kara sınırlarını 15 gün boyunca kapattığını söyledi.


Gümrük dairesi sözcüsü Ruhollah Latif, İran devlet medyasına Türkiye, Irak, Ermenistan, Azerbaycan, Afganistan ve Pakistan ile olan kara sınırlarının kapatıldığını açıkladı. Türkmenistan sınırı ise pandeminin başlangıcından bu yana zaten kapalı durumdaydı.


Turizm Bakan Yardımcısı Ali Asghar Şalbafan, oturma izni olan yabancı uyruklular, öğrenci, iş, sağlık turizmi veya yatırım vizesi olan yolcular ve pasaportunda “çıkış ve yeniden giriş damgası” bulunan yabancı uyrukluların yasaktan muaf tutulduğunu söyledi.


Worldometer verilerine göre İran’da 24 Aralık’ta 1.967 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede aynı tarihte virüs nedeniyle 44 kişi hayatını kaybetti.


İran resmi haber ajansı yabancı ziyaretçi yasağının havalimanlarından giren yolcuları kapsamayacağını duyurdu. İran vatandaşları da aşı olmaları ve negatif PCR testi ibraz etme koşuluyla ülkeye kara yoluyla da giriş yapabiliyorlar.

Uygulama 25 Aralık’ta başlıyor ve 15 gün süreyle geçerli olacak.

Benzer Haberler