Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Yedi aylık turizm geliri 6,88 milyar dolar oldu
Ekimde Türkiye’ye Kaç Turist Geldi?

Yedi aylık turizm geliri 6,88 milyar dolar oldu

Merkez Bankası 2021 yılı Temmuz ayına dair ödemeler dengesi raporunu açıkladı.


Raporun Hizmetler Dengesi tablosunda paylaşılan veriye göre Türkiye’nin 7 aylık turizm geliri 6,88 milyar dolar oldu.


Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre Ocak- Temmuz döneminde Türkiye’ye 10 milyonun üzerinde yabancı ziyaretçi gelirken Merkez Bankası verilerine göre yedi aylık dönemde turizm geliri 6,88 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Turizm geliri geçen yılın ilk yedi aylık dönemine göre %73,27 yükseldi. Geçen yıl Ocak-Temmuz döneminde turizm geliri 3,97 milyar dolar idi.


Merkez Bankası verilerine göre ilk yedi ayda turizm gideri ise (outgoing) 672 milyon dolar olarak gerçekleşti. Turizm gideri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %21,7 düştü.


Net turizm geliri olarak isimlendirilen turizm geliri ile turizm gideri arasındaki fark böylece ilk yedi ayda 6,2 milyar dolar oldu.


Merkez Bankası, TÜİK’in aksine turizm gelirlerine yolcuların yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerini yerli havayolları ile yapmaları halinde oluşan uluslararası taşımacılık ile Türkiye’deki cep telefonu dolaşım harcamalarını (roaming) dahil etmiyor.


Bu nedenle, TÜİK Turizm İstatistiklerinde yer alan toplam turizm gelir ve gider rakamları ile TCMB ödemeler dengesi tablosundaki seyahat kalemi arasında farklılıklar oluşuyor.

Benzer Haberler