Ana sayfa » Turizm istatistikleri » ‘Turizm sektörü, 2022’de 8.6 trilyon dolara ulaşabilir’
Turist Sayısı, Pandemi Öncesinin %84’ü Seviyelerinde

‘Turizm sektörü, 2022’de 8.6 trilyon dolara ulaşabilir’

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin ( WTTC ) yeni araştırmasına göre, global Seyahat ve Turizm sektörünün küresel ekonomiye katkısı bu yıl pandemi öncesi seviyelerin sadece %6,4 altında kalarak 8,6 trilyon dolara ulaşabilir.


2019’da, pandemiden önce, Seyahat ve Turizm sektörü küresel ekonomiye yaklaşık 9,2 trilyon dolar kazandırdı.


2020’de pandemi sektörü neredeyse tamamen durma noktasına getirdi ve %49,1’lik büyük bir düşüşe neden oldu ve yaklaşık 4,5 trilyon dolarlık ciddi bir kayba yol açtı.

WTTC’nin son araştırması, dünya nihayet pandemiden kurtulmaya başlarken, sektörün hem küresel ekonomiye hem de istihdama katkısının bu yıl neredeyse pandemi öncesi seviyelere ulaşabileceğini gösteriyor.


WTTC tarafından yapılan çalışma, aşılamanın hızla devam etmesi ve yıl boyunca dünya çapında uluslararası seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi halinde sektörün 2022’de 58 milyon yeni istihdam yaratarak 330 milyonluk istihdamı aşabileceğini gösteriyor.


WTTC Başkanı ve CEO’su Julia Simpson şunları söyledi: “Son iki yılda, küresel Seyahat ve Turizm sektörü çok büyük kayıplara uğradı.

“Hükümetler seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya devam ederse, 2022 güçlü bir toparlanmaya hazır. Sektörümüz 58 milyondan fazla istihdamı kurtarabilir ve dünya çapında ekonomik toparlanmayı hızlandırarak 8,6 trilyon dolar yaratabilir.

“İnsanlar yeniden seyahat etmeye başladığında, hükümetler dijital çözümlerin kullanımı da dahil olmak üzere basitleştirilmiş kurallar uygulamalıdır. Güvenliği garanti ederken geleceğin seyahati temassız olmalıdır. “


2019’da Seyahat ve Turizm, küresel ekonominin %10,4’ünü ve 330 milyondan fazla istihdam oluşturdu.


WTTC, bu yıl pandemi öncesi seviyelere yaklaşmak için dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin aşılamaya devam etmesi gerektiğini ve bu sayede tam olarak aşılanmış yolcuların teste ihtiyaç duymadan özgürce hareket etmelerine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Benzer Haberler