Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Turist Sayısı, Pandemi Öncesinin %84’ü Seviyelerinde
Turist Sayısı, Pandemi Öncesinin %84’ü Seviyelerinde

Turist Sayısı, Pandemi Öncesinin %84’ü Seviyelerinde

Turizm sektörü tarihinin en kötü krizinin ardından toparlanmaya devam ederken, uluslararası turizm 2023’ün ilk yedi ayında pandemi öncesi seviyelerin %84’üne ulaştı.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre 2023’ün ilk yedi ayında uluslararası turist sayısı 2022’e kıyasla % 43’lük bir artış yaşadı.


UNWTO’nun Dünya Turizm Barometresi isimli çalışmasına göre turist sayısı 2023’ün ilk yedi ayında yaklaşık 700 milyona yükseldi.


Ancak sayılar hala 2019 seviyelerinin %84’ünü temsil ediyor. UNWTO’nun tahminine göre sene sonu itibariyle turist sayısı 2019’un % 80’i ile 95’i arasında olacak.

Orta Doğu Toparlanmada Lider


Orta Doğu, salgın öncesi seviyelerin %20 üzerindeki turist sayısıyla Ocak-Temmuz 2023’te en iyi sonuçları gördü. Bölge şu ana kadar 2019 seviyelerini aşan tek bölge olmaya devam ediyor.


Avrupa , güçlü bölge içi talep ve ABD’den gelen seyahatlerin desteğiyle pandemi öncesi seviyelerin %91’ine ulaştı.


Mevcut verilere göre, Afrika bu yedi aylık dönemde kriz öncesi ziyaretçilerin %92’sini, Amerika kıtası ise %87’sini geri kazandı.


Asya ve Pasifik’te , 2022 sonu ve bu yılın başlarında birçok destinasyon ve kaynak pazarın açılmasının ardından toparlanma, pandemi öncesi varış seviyelerinin %61’ine ulaşabildi.


UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:
“UNWTO verileri, turizmin dünyanın her yerinde ne kadar güçlü bir şekilde toparlandığını bir kez daha gösteriyor. Ancak sektörümüz toparlanırken, aynı zamanda değişen şartlara da uyum sağlaması gerekiyor. ”

Benzer Haberler