Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Antalya paket tur pazarında son rakamlar

Antalya paket tur pazarında son rakamlar

Türkiye’ye paket turlarla gelen turistlerin ana giriş kapısı olan Antalya’daki paket tur kullanım oranı, temmuz ayından bu yana yeniden eski seviyesine yaklaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; Covid 19 sürecinde Antalya’ya gelen turist sayısı ocak-ekim döneminde % 78,1 düştü. 2019’da 13,3 milyon yabancı turist alan Antalya 2020’de 2,63 milyona geriledi. Bu dönemde Antalya’ya paket turlarla turist getiren tur operatörlerinin toplam hacmi % 80 dolayında düşüş gösterdi. 2020’de Antalya’ya en çok turist getiren 10 tur operatörü pazarın % 85’ine sahip oldu.


Ağustos ve eylül aylarında % 70’lerin altında kalan paket tur kullanım oranı, ekim ayında % 85’e çıktı. Paket tur kullanım oranı 2019 yılının aynı döneminde % 95 dolayında idi.

Turizmdatabank.com’un hazırladığı, Antalya Paket Tur Pazarı Raporu 2020 araştırmasına göre; Antalya’da paket turlarla turist getiren tur operatörleri içinde Anex Turizm Grubu ilk sırasını ekimde de korudu. Onu; TUI Grubu ve OTI (Odeon) Grubu izlerken, Odeon ekimde az bir farkla TUI’nin önüne geçti.

Diğer yandan Pegas Touristik, MPI Turkey ve Biblo Globus, 10 ayda en çok turist getiren gruplar oldu.

Ukrayna pazarının lideri JoinUp ve Rusya pazarının köklü şirketlerinden TezTour ile Intourist ve Avrupa merkezli çalışan MTS-OTS, ilk 10 grup içinde yerlerini aldı.

Diğer yandan, ilk 20 grup içinde; Der Touristik, VTours, Ihs-Lmx, Peninsula da bulunuyor.

Benzer Haberler